Dom wielopokoleniowy – jak urządzić?

Dom wielopokoleniowy – jak urządzić?

Mieszkanie kilku rodzin pod jednym dachem było niemal codziennością jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obecnie wielopokoleniowe domy już nie są tak popularne, jednak nadal cieszą się dużą popularnością. Niektórzy decydują się na takie rozwiązanie z przyczyn ekonomicznych, dla innych jest to koniecznością. Wspólne mieszkanie kilku pokoleń ma swoje wady, jak i zalety.

Podstawowym problemem jest zróżnicowanie wiekowe. Osoby starsze bardziej pragną spokoju i odpoczynku. Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza gdy w takim domu mieszkają małe dzieci. Problem ten można dość łatwo rozwiązać odpowiednio przydzielając pokoje dla dzieci i dziadków.

Dom wielopokoleniowy powinien być wystarczająco duży, żeby mógł pomieścić kilka, a nawet kilkanaście osób. Podczas jego urządzania należy pamiętać o potrzebach i preferencjach każdego domownika.

Najtrudniej urządzić część wspólną, czyli kuchnię, łazienkę bądź pokój dzienny. Rozwiązanie jest łatwiejsze, jeśli domownicy mają do dyspozycji kilka takich pomieszczeń. W przeciwnym wypadku należy dążyć do uzyskania kompromisu, jeśli pojawia się różnica zdań.

W przypadku urządzania pokoju dla seniora czy dzieci warto uwzględnić preferencje dotyczące kolorystyki bądź wystroju. Starajmy się nie ingerować w zawartość tych pomieszczeń, które należą do członków rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *